LATTE ART

Kelime kökeni olarak sütle hazırlanan yoğun bir kahve olan “latte” ve sanat anlamına gelen “art”tan oluşur.

Espresso ve buharla ısıtılmış sıcak süt ile hazırlanan latte’nin en üstteki köpük katmanı üzerine desen işlenmesine dayanan Latte Art tekniği 1980′lerden itibaren oldukça yaygın hale gelmiştir. Kahve resmi olarak da adlandırılabilecek latte art, krema ve mikroköpük kullanılarak yaratılır.

Latte art’ın en iyi şekilde ortaya çıkabilmesi için de dikkat edilmesi gereken çok önemli püf noktaları vardır. Öncelikle kahvenizin iyi bir çekirdekten olması gerekiyor. Böylece elde edeceğiniz kahve çok daha kaliteli ve içimi enfes olacaktır.

Ardından espresso makinesinde buharla ısıtılmış bir süte ihtiyacınız var. Bu süt aynı zamanda kahveye şekiller de çizeceğiniz bir kalem! En önemli kısım da bu. Sütünüzün kıvamının gerçekten bir muhteşem olması gerekiyor.

Ardından bu sütü kahvenin içine en uygun şekilde dökebilmelisiniz. İşte sanat da tam bu noktada başlıyor.

Yarışma 20 Mayıs 2017 tarihinde Congresium Ankara’da gerçekleşecek olup katılım sayısı 12 kişi ile sınırlıdır.

Moderatörlüğünü Baristalar Derneği’nin üstleneceği, “Latte Art Yarışması” katılımcılarına 18 Mayıs 2017 tarihinde yarışma süresince neler yapılması gerektiğine dair uygulamalı kısa bir eğitim verecektir.

O zaman ne duruyorsun www.kahvecikolatafest.com üzerinde bulunan Latte Art Katılım Başvuru Form’unu doldur ve bu platformda yer almaya hak kazan.

YARIŞMA KURALLAR 

*18 yaşını doldurmuş olmak.

*Kahve ile alakalı herhangi bir iş tecrübesi bulunmaması

*Herhangi bir kuruluş ya da kişiden kahve eğitimi alınmamış olması gerekmektedir.

Başvurular sonrası 12 yarışmacı Baristalar Derneği tarafından belirlenecek olup ilgili kişilere bilgi maili iletilecektir. Yarışmaya hak kazananan yarışmacıların biletix.com üzerinden yarışmanın yapılacağı ilgili gün için  bilet almaları yeterli olacak olup ekstra bir ücret uygulanmayacaktır.

JÜRİLER
Sam ÇEVİKÖZ
Şerif BAŞARAN
Cenk R. GİRGİNOL
Nurettin KARAKUNDAKOĞLU